Zakup kasy fiskalnej przez nievatowca

Ustawodawstwo w naszym kraju coraz bardziej kreowane jest w taki sposób, aby poważnie ograniczyć możliwości zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Chcąc je uzyskać, należy spełnić kilka warunków. Trzeba przy tym podkreślić, iż zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku VAT nie ma w tym względzie żadnego znaczenia.

<h2>Zakup kasy fiskalnej przez nievatowca</h2>

Na rynku panuje fałszywe przeświadczenie, jakoby tak zwani nievatowcy nie musieli rejestrować sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej.

Pogląd ten weryfikuje jednak rozporządzenie Ministra Finansów z 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji w ten właśnie sposób, a także ustawa o VAT – zgodnie z tymi przepisami konieczność posiadania kasy pojawia się przy sprzedaży na rzecz rolników ryczałtowych i osób fizycznych.

<h2>Kto jest zwolniony?</h2>

Uzyskanie zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy roczny obrót przedsiębiorcy nie przekracza kwoty 20 tysięcy złotych. W przypadku nievatowców będą to kwoty brutto.

<h2>Wyjątki</h2>

Możliwość odstąpienie od zakupu kasy fiskalnej przez nievatowca jest także możliwa w dwóch sytuacjach – w przypadku sprzedaży wysyłkowej i płatności przelewem.

W obu sytuacjach przedsiębiorca dostarczający towar lub świadczący usługę musi otrzymać wypłatę pocztą, za pośrednictwem kasy oszczędnościowo-kredytowej bądź banku. Ponadto ewidencja i dowody dokumentujące wpłatę muszą w sposób jednoznaczny określać, jakiej czynności owa opłata dotyczyła. Jedynie wtedy kasa fiskalna nie będzie potrzebna.

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *