Pokonać lęk przed… E-fakturą!

Ponad połowa społeczeństwa polskiego, jak wynika ze statystyk, ma obawy przed zdecydowaniem się na faktury elektroniczne. Polaków nie przekonują wygoda, czy oszczędność papieru związana z otrzymywaniem dokumentacji drogą internetową. Badanie przeprowadzone na zlecenie Konfederacji Lewiatan, wykazało, że 59% mieszkańców Polski, zarówno konsumentów jak i przedsiębiorców, wybiera cały czas tradycyjne, papierowe faktury. Co jest tego powodem? I w jaki sposób wspomniana Konfederacja chce polepszyć statystyki?

E-fakturofobia

Polacy zapytani o to, czy chcieliby otrzymywać rozliczenia od usługodawców w formie elektronicznej, odpowiadali w większości przecząco. Dlaczego? Wolą mieć wszystko na papierze i dostawać osobiście do ręki. Powodem takiej reakcji i jednocześnie utrudnieniem w przechodzeniu na e-faktury są zwykle ich wieloletnie przyzwyczajenia, brak wiedzy o fakturowaniu elektronicznym czy związany z tym brak zaufania do nowoczesnych rozwiązań i korzystania z Internetu. W celu przekonania konsumentów i firm do oczywistych zalet otrzymywania e-faktur, Konfederacja Lewiatan postanowiła rozpocząć kampanię „Wybieram e-faktury”.

E-dukacja i informacja

Akcja „Wybieram e-faktury” ma pokazać Polakom korzyści związane z przechodzeniem na faktury w wersji elektronicznej i tym samym wpłynąć na zmianę ich nieufnego nastawienia. Pozytywne cechy otrzymywania e-faktur dostrzegają usługobiorcy, którzy jakiś czas temu się na nie zdecydowali i mają w tej dziedzinie dobre doświadczenia. Ilu mieszkańców Polski otrzymuje faktury elektroniczne? Badania wykazały, że 42% zrezygnowało z papierowych faktur i większość tych osób, bo aż 92% zadeklarowało, że są zdecydowanie zadowoleni z dostawania dokumentów w formie elektronicznej. W otrzymywaniu e-faktur cenią sobie szczególnie, że jest to rozwiązanie wygodne (54% wskazań), oszczędzające czas (42% wskazań) oraz pomaga w ochronie środowiska (32% wskazań). Poza tym mieszkańcom Polski podoba się, że łatwiej przechowywać dokumenty w formie elektronicznej, niewielkie jest ryzyko ich utraty i w przypadku e-faktur łatwiej o bezpieczeństwo danych.

E-kologia

Wymierne skutki dla środowiska naturalnego, między innymi to wzięła pod uwagę Komisja Europejska, gdy ustalała wytyczne, zgodnie z którymi e-faktura ma się stać w Europie główną metodą fakturowania do 2020 roku.

Obecnie w Polsce jedynie 10% faktur jest wystawianych w formie elektronicznej. Pod względem powszechności e-faktur jesteśmy na ostatniej pozycji w Europie. Dla przykładu: W Wielkiej Brytanii 90% wystawianych faktur, to dokumenty elektroniczne. W porównaniu z naszym krajem, e-faktury są bardziej popularne nawet w takich państwach, jak Rumunia, Bułgaria czy Rosja.

E-kampania

Być może akcja „Wybieram e-faktury” wpłynie na statystki i zadziała na Polaków zachęcająco. W decydowaniu się na faktury elektroniczne mają pomóc między innymi działania informacyjne: Internetowa baza wiedzy o e-fakturach, dzięki której konsumenci mogą dowiedzieć się o różnicach między fakturą tradycyjną i elektroniczną, płatnościach za e-faktury czy regulacjach prawnych w Polsce w tym zakresie.

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *