Operacja kasa – czyli kasy fiskalne dla lekarzy w 2015!

Rok 2015 będzie rokiem dużych zmian w stosowaniu kas fiskalnych. Zmiany te boleśnie dotkną między innymi lekarzy. Dlaczego boleśnie? Ministerstwo Finansów zaplanowało cięcia w zwolnieniach z posiadania urządzeń rejestrujących. Kasy fiskalne dla lekarzy w 2015 roku będą obowiązkowe i to dla wszystkich.

Dobre czasy dla lekarzy dobiegają końca! Zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej zabierano im stopniowo. Przypomnijmy: Do maja 2011 roku, mogli korzystać z całkowitego zwolnienia ze względu na rodzaj wykonywanej czynności. Następnie przywilej sprzedaży bez kasy został częściowo ograniczony – tak, jak wielu innych podatników, lekarze nie musieli kupować kasy, pod warunkiem, że nie przekroczyli określone limitu obrotu w roku. Nadszedł czas na kolejną zmianę. Od 1 stycznia 2015 roku Ministerstwo Finansów postanowiło pozbawić lekarzy prawa do wszelkich zwolnień z kas fiskalnych.

Lekarze bez kasy – tylko do końca grudnia 2014 roku

Z końcem grudnia 2014 roku przestanie obowiązywać aktualne rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r., poz. 1382), na mocy którego lekarze korzystali z dotychczasowych zwolnień. Z początkiem roku 2015 wejdzie w życie nowe rozporządzenie, a wraz z nim opisywane cięcia w zwolnieniach m.in. dla lekarzy.

Jego projekt został już opracowany. Nie zmienia się wysokość limitu do zwolnienia podmiotowego (nadal będzie to 20.000 zł lub mniej, jeśli podatnik dopiero rozpoczyna sprzedaż i może liczyć kwotę w proporcji). Ale za to znajduję się w nim zapis poszerzający katalog wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych. Chodzi o § 4 ust. 1 pkt 2f:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…)

2) świadczenia usług:

(…)

f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

(Fiskalna) praktyka lekarska

W praktyce zapis ten oznacza, że kasy fiskalne dla lekarzy w 2015 roku będą standardem. Każdy lekarz, w tym lekarz dentysta, będzie musiał mieć kasę od samego początku prowadzenia działalności w prywatnym gabinecie. Bez względu na to obrót ze sprzedaży usług medycznych przekracza 20,000zł rocznie cz też nie. Paragon fiskalny pacjent otrzyma już od pierwszej wykonanej czynności. Lekarze, którzy już przyjmują pacjentów, w 2015 roku również będą musieli wyposażyć się w kasy fiskalne.

Operacja kasa – reperacja budżetu

Ministerstwo Finansów wprowadzane wyłączenia ze zwolnień tłumaczy koniecznością zapobiegania nadużyciom podatkowym. Zdaniem ustawodawcy więc lekarze należą do jednej z tych grup podatników, która celowo zaniża obroty, żeby nie stracić przywileju sprzedaży bez kasy. Negatywnie wpływa to na budżet państwa, do którego nie trafia podatek odpowiedniej wysokości.

Czy faktycznie lekarze zaniżają obroty, żeby uniknąć instalowania kasy fiskalnej? Czy kasy fiskalne dla lekarzy w 2015 roku to dobry pomysł?

Zapraszamy do pozostawiania komentarzy.

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *