Kto będzie musiał zainstalować kasy fiskalne w 2015 i 2016 roku?

Tysiące przedsiębiorców musiało wprowadzić urządzenie fiskalne do dnia 1 marca 2015 roku. Wychodzi na to, że pierwsza fala zakupów tych urządzeń jest już za nami. Ale czy ostatnia?

W wielu punktach usługowych i handlowych, w których dotychczas nie musiało być kas fiskalnych – można już otrzymać paragony fiskalne po zakupie. Terminem instalacji kas dla dużej grupy przedsiębiorców był 1 marca 2015 roku. Nie oznacza to jednak, że to już koniec – dla niektórych firm wybór sprzętu do ewidencji obrotów jest wciąż kwestią przyszłości.

Kto będzie musiał zainstalować kasy fiskalne w 2015 i 2016 roku? 

 

Kasy fiskalne dla usługodawców

Każdy podatnik, który w 2015 lub 2016 roku planuje otworzyć m.in. zakład fryzjerski, gabinet kosmetyczny, warsztat samochodowy czy lokal gastronomiczny musi liczyć się z zakupem kasy fiskalnej. Usługi te dodano do katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień z kas – od 1 stycznia 2015 roku kilka zupełnie nowych grup usługodawców nie ma już prawa do jakichkolwiek zwolnień z kas.

To właśnie usługodawcy w dużej mierze musieli do 1 marca 2015 roku wyposażyć się w kasy fiskalne – jeżeli kontynuowali sprzedaż świadczoną w 2015 roku.

A w jakim terminie musi zainstalować kasę przedsiębiorca, który dopiero otwiera firmę usługową, w ramach której świadczyć będzie nowo dodane do katalogu usługi? Musi to zrobić w terminie 2 miesięcy liczonych od końca miesiąca, w którym nastąpiła pierwsza sprzedaż.

Chcesz wiedzieć dokładnie, które usługi od 2015 roku są pozbawione jakichkolwiek zwolnień z kas fiskalnych? Przeczytaj artykuł Katalog wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych – lista usług dodanych od 2015 roku

Paragon fiskalny przy sprzedaży perfum, wód toaletowych i nośników danych

Kasa fiskalna w 2015 i 2016 roku będzie też obowiązkowa dla podatników, którzy chcą się zajmować dostawą perfum lub wód toaletowych. Sprzedaż tych towarów, podobnie jak wybranych usług, została od 2015 roku wyłączona z jakichkolwiek zwolnień z kas fiskalnych. Ile czasu masz na zainstalowanie kasy, jeśli będziesz zajmował się dostawą wód toaletowych lub perfum? Kasa fiskalna w tym przypadku musi być gotowa do pracy już od pierwszej sprzedaży!

Ważne! Właściciele sklepów internetowych mogą korzystać ze zwolnienia dla sprzedaży wysyłkowej. Jednak od 1 stycznia 2015 roku, po zmianie przepisów, ani to, ani żadne inne zwolnienie nie obejmuje już dostawy perfum lub wód toaletowych. Jeżeli więc masz sklep internetowy i chcesz w nim sprzedawać wody lub perfumy – musisz ewidencjonować sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej od pierwszej transakcji.

Podobnie rzecz ma się z niezapisanymi nośnikami danych cyfrowych lub analogowych  – one również podlegają ewidencji z użyciem kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży. Dotychczas wyłączenie ze zwolnienia z kas dotyczyło tylko nośników zapisanychale od 1 stycznia 2015 roku zmieniły się przepisy w tym zakresie.

Gdzie znajduje się zapis o kasach fiskalnych dla dostawy wód i perfum? Skąd wiadomo, że kasa fiskalna w 2015 roku jest obowiązkowa dla sprzedaży niezapisanych nośników danych? Odpowiedzi na te pytania znajdzie w artykule Kasy fiskalne w 2015 i 2016 roku – nowa dostawa towarów

Kasy fiskalne w 2015 i 2016 – dla kogo jeszcze?

Oczywiście nie tylko sprzedaż nowych usług czy nowych dostaw towarów wymaga od podatników wprowadzenia kasy w 2015 lub 2016 roku.  Aktualny katalog czynności wyłączonych ze zwolnień z kas zawiera pokaźną listę innych towarów i usług, dodanych w latach poprzednich, które objęte są bezwzględną ewidencją na kasie lub drukarce fiskalnej. Poza tym, kasy fiskalne w 2015 i 2016 będą musieli zainstalować również Ci podatnicy, którzy przekroczą w trakcie roku limit do zwolnienia podmiotowego – tracą wówczas przywilej sprzedaży bez kasy i również mają obowiązek wprowadzić ją do sprzedaży w odpowiednim terminie.

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *