Katalog wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych w 2015 roku – lista nowych usług

Rozporządzenie Ministra Finansów, które weszło w życie 1 stycznia 2015 roku, zmieniło diametralnie sytuację dziesiątek tysięcy podatników. Przedsiębiorcy dotychczas zwolnieni z obowiązku instalacji kas fiskalnych, po zmianach w przepisach musza prowadzić ewidencję z ich użyciem. O kogo chodzi? Głównie od usługodawców.

Dla kogo kasy fiskalne w 2015 i 2016 roku?

Kasy fiskalne w 2015 i 2016 roku muszą stosować między innymi podatnicy, których czynności znalazły się w katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych. Katalog ten obowiązywał w latach 2013 i 2014, nie jest więc żadną rewolucją. Rewolucyjne było jednak dodanie  kilku zupełnie nowych usług do listy wyłączeń oraz jednej, nowej dostawy towaru.

 

Katalog wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych w 2015 roku – lista nowych usług

Minister Finansów ma prawo wybrać czynności, dla których nie stosuje się zwolnień z kas fiskalnych. Jeżeli podatnik wykonuje którąś z usług zawartą w katalogu wyłączeń – musi obowiązkowo wprowadzić kasę fiskalną do sprzedaży w określonym terminie i to bez względu na wysokość rocznego obrotu firmy czy fakt, że prowadzi sprzedaż wysyłkową. Usługi i towary zawarte w katalogu pozbawione są jakichkolwiek zwolnień z kas.

 

Aktualny katalog czynności wyłączonych ze zwolnień z kas znajduje się w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r., w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jakie dokładnie usługi dodano do listy wyłączeń ze zwolnień z kas od 2015 roku? W § 4 czytamy, iż:    

Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

 (…)

2) świadczenia usług:

(…)

c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),

d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,

e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,

f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

g) prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia,

h) doradztwa podatkowego,

i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:

– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz

– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering),

j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

 

 

Nie są to oczywiście wszystkie czynności, dla których ewidencja z zastosowaniem kasy fiskalnej jest absolutnie obowiązkowa. Zacytowane pozycje pojawiły się w katalogu niedawno – to właśnie ta nowelizacja zmieniła sytuacje tysięcy przedsiębiorców prowadzących punkty usługowe. Kasy lub drukarki fiskalne muszą też stosować podatnicy wykonujący inne czynności dodane do katalogu w latach poprzednich. Również Ci, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego, ale przekroczyli określony limit obrotów rocznych.

 

Nowe usługi w katalogu wyłączeń – kiedy należy mieć kasę fiskalną w 2015 i 2016 roku?

Podatnicy świadczący nowo dodane usługi w 2014 roku, którzy postanowili kontynuować działalność w roku 2015, mieli czas na wprowadzenie kasy fiskalnej do 1 marca 2015 roku.

 

A jaki termin zainstalowania kasy fiskalnej obowiązuje podatników, którzy rozpoczną działalność usługową w trakcie roku podatkowego, a którzy planują wykonywanie usług nowo dodanych do katalogu wyłączeń? Kasę fiskalną muszą wprowadzić w ciągu 2 miesięcy liczonych od końca miesiąca, w którym rozpoczęto sprzedaż tych usług.

 

Warto pilnować tego terminu, jeżeli nie dopełnimy zobowiązania w określonym przepisami czasie, czekają nas sankcje finansowe oraz utrata cennego przywileju – ulgi na zakup kasy fiskalnej w wysokości nawet 700zł!

W katalogu wyłączeń ze zwolnień z kasa znalazły się nie tylko nowe usługi, ale też, jak wspomnieliśmy – jedna nowa dostawa towaru. O sprzedaż jakich produktów chodzi?  Kiedy należy mieć kasę fiskalną, jeśli planujemy zajmować nowo dodaną do listy dostawą?

Dowiedz się tego, czytając artykuł Katalog wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych w 2015 – nowa dostawa towaru objęta bezwzględną ewidencją!

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *