Katalog wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych w 2015 – nowa dostawa towaru objęta bezwzględną ewidencją!

Katalog czynności wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych to gorący temat ostatnich miesięcy. Chociaż duża fala zakupów tych urządzeń jest już za nami, zmiany w przepisach będą znamienne w skutkach w zasadzie przez cały czas. Od 2015 roku każdy podatnik, który rozpocznie wykonywanie nowej usługi wyłączonej ze zwolnień, będzie musiał stosować kasę fiskalną. Podobnie rzecz ma się z nową dostawą towarów. O jakie towary chodzi?        

O usługach wyłączonych od 1 stycznia 2015 roku ze zwolnień pisaliśmy w  artykule Katalog wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych w 2015 roku – lista nowych usług. Jednak w katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień aktualnym w latach 2015 i 2016, znalazła się również jedna nowa dostawa towaru. Gdzie w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r., w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących znajdziemy informację o tej zmianie? W § 4. Czytamy tam, że: 

Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

1) dostawy:

(…)

o) perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów

Od 1 stycznia 2015 roku, każdy podatnik, który zajmuje się dostawą wód toaletowych lub perfum musi ewidencjonować ją z zastosowaniem kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży. Kwestia terminu instalacji urządzenia fiskalnego wygląda więc inaczej niż w przypadku usług nowo dodanych do listy wyłączeń.

Przedsiębiorca, który planuje sprzedaż perfum lub wód toaletowych musi  właściwie od razu zaplanować zakup urządzenia fiskalnego dla swojej firmy. Pierwszy sprzedany produkt, pierwsza transakcja musi zostać potwierdzona wydrukowanym paragonem fiskalnym dla klienta. Nie przy tym znaczenia, czy sprzedaż odbywa się drogą wysyłkową, np. w ramach sklepu internetowego czy serwisu aukcyjnego. Obecność danej dostawy w katalogu wyłączeń oznacza utratę prawa do jakichkolwiek zwolnień z kas fiskalnych również tych związanych ze sprzedażą wysyłkową.

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *