Kasy fiskalne dla lekarzy a NFZ

Lekarze kupią kasy fiskalne – tak wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów, które wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku. Które usługi podlegają ewidencjonowaniu na kasie? Czy za usługi świadczone w ramach kontraktu z NFZ, również trzeba będzie wystawić paragon fiskalny?

Kasy fiskalne dla lekarzy m.in. z Warszawy i Pruszkowa będą w 2015 roku obowiązkowe. Uściślijmy: dla wszystkich lekarzy, w tym stomatologów, którzy świadczą usługi w ramach własnego, prywatnego gabinetu. A co w sytuacji, gdy lekarz świadczy jednocześnie usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia? Czy usługi medyczne na NFZ pacjentowi również należy się paragon fiskalny?

Pacjencie weź paragon!

Zgodnie z treścią ustawy o VAT, kasa fiskalna musi być stosowana wtedy, gdy usługi wykonywane są na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Wynika to z art. 111 ust. 1 tej ustawy:

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na tej podstawie możemy stwierdzić jednoznacznie: Jeżeli lekarz (w tym także lekarz stomatolog) wykonuje usługi medyczne w ramach własnego prywatnego gabinetu lekarskiego bezpośrednio na rzecz pacjenta, musi stosować kasę fiskalną. Każda taka prywatna usługa powinna być w 2015 roku potwierdzona wydrukowaniem paragonu kasowego.

Na NFZ bez paragonu

A jak się ma rzecz z Narodowym Funduszem Zdrowia? NFZ to niewątpliwie podmiot gospodarczy. Lekarz, który wykonuje usługi w ramach kontraktu z NFZ, rozlicza się bezpośrednio z NFZ – podmiotem gospodarczym, a nie bezpośrednio z pacjentem – osobą fizyczną. To nie on odpowiada za rozliczenie z pacjentem, dlatego nie ma obowiązku rejestrowania takiej usługi z użyciem kasy fiskalnej. Wystawi natomiast fakturę lub rachunek, ale nie pacjentowi, lecz podmiotowi, z którym współpracuje.

Kasy fiskalne dla lekarzy będą w 2015 roku obowiązkowe. Jednak ewidencja na kasie obowiązkowo obejmie jedynie usługi prywatne, które lekarz będzie świadczył bezpośrednio na rzecz pacjenta.

Jeśli chodzi o kasy fiskalne Pruszków ma jedną z najszerszych ofert wśród podwarszawskich miejscowości. Przed zakupem urządzenia warto skorzystać z fachowej porady doświadczonego serwisanta, który zna potrzeby miejscowego rynku.

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *