Czy używanie podpisu elektronicznego jest skomplikowane?

Wbrew pozorom elektroniczne sygnowanie faktur jest bardzo proste. Choć sama technologia jest złożona, urządzenia i oprogramowanie zostały przystosowane tak, aby podpis elektroniczny był tak łatwy do złożenia jak wyjęcie gotówki z bankomatu. Dzięki temu nawet osoby mające skromne umiejętności komputerowe są w stanie się nim posługiwać.

 

Pani Krystyna prowadzi małą hurtownię odzieży. Sama z zawodu jest krawcową i od zawsze pracowała z ubraniami. Głównym źródłem utrzymania pani Krystyny są stałe zlecenia z kilku dużych sklepów. W ciągu ostatnich trzech miesięcy dwa z nich poinformowały panią Krystynę, że wraz z końcem roku będą uwzględniały tylko faktury przesyłane drogą elektroniczną. Oczywiście pani Krystyna ma komputer i posługuje się kilkoma mniej skomplikowanymi programami. Jednak wizja przesyłania dowodów sprzedaży przez jakąś bliżej nieokreśloną maszynerię wręcz przeraża właścicielkę hurtowni. Czy powinna się przyznać od swojej skromnej wiedzy informatycznej i zrezygnować ze współpracy z dobrymi klientami?

Postępujące innowacje

Podpis elektroniczny jest coraz bardziej rozpowszechniony wśród wielu firm działających w różnych branżach. Nieustannie zmieniający się rynek wymaga dostosowywania naszego sposobu działania do aktualnych potrzeb. Jeszcze do niedawna faktury zawierające podpis elektroniczny interesowały głównie duże firmy i sieci sklepowe. Dziś jednak coraz więcej nawet małych firm dostrzega zalety tego rozwiązania i wdraża pewne innowacje. Pani Krystyna musi liczyć się z faktem, że za kilka lat prawdopodobnie większość firm będzie korzystała z takiej formy przesyłania dokumentów. Czy w takim razie jako osoba mało zinformatyzowana jest skazana na porażkę?

Złożona technologia prosta w użyciu

Wiele osób, które wcześniej obwiały się systemów pozwalających na sygnowanie faktur i umów podpisem elektronicznym przekonało się, że w praktyce nie jest to trudne, a wręcz jest bardzo proste. Tak naprawdę złożenie podpisu elektronicznego sprowadza się do uruchomienia programu w stosunku do wybranej faktury lub wybranego dokumentu i zatwierdzenia sygnatury podaniem kodu PIN. Właściwie całą procedurę można przyrównać do pobierania gotówki z bankomatu lub skorzystania z najprostszego programu komputerowego. Oczywiście sama technologia jest złożona i wymaga pracy zaawansowanych informatyków. Zarazem jednak podpis elektroniczny został tak stworzony, aby można było korzystać z niego w jak najprostszy możliwy sposób.

Pan z obsługi zainstaluje

Pewnym wyzwaniem może być jedynie sama instalacja odpowiedniego urządzenia i oprogramowania. W zależności od wersji e-podpisu proces ten może się okazać mniej lub bardziej skomplikowany. Przeważnie jednak firmy oferujące sprzedaż podpisów elektronicznych wraz z urządzeniami, oprogramowaniem i certyfikatami oferują pomoc w zakresie instalacji, a nawet krótkie przeszkolenie. Pani Krystyna może spać spokojnie. Nie musi też obawiać się kosztów wdrożenia nowej technologii. Podpis elektroniczny to koszt od 200 do 400zł, a roczne odnowienie to zwykle około 100zł.

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *